Setkání k Těžkým otázkám Plzeň 27.4.2015

13.5.2015

1. Podstatné je říci si, co dělat v případě, že oddíly nebudou kritéria splňovat.
  2. Co dělat navíc oproti tomu, co děláme teď – tedy hodnocení kvality.
  3. Co tedy skutečně tam musí být:
  • práce se skautskými zásadami – zákon a slib – pod ně nelze slevovat
  • skautské 3 povinnosti – k sobě, druhým, k něčemu, co nás přesahuje
  • Co dělat navíc oproti tomu, co děláme teď – tedy hodnocení kvality.
  • skautská metoda – možná ne nutně všechno, vždy a neustále
  • Dokážeme si představit skautský oddíl, který se nedostane do přírody? Někdo si myslí, že ano, někdo, že ne.
  • Měřítkem by mohlo být, že oddíl k výše uvedenému směřuje, nikoli, že všechno v každém okamžiku naplňuje. Vedoucích mají povědomí o výše uvedeném a snaží se je naplňovat.
  • V metodě je nejvíce prakticky kontroverzní ne/používání družinového systému.
  • V metodě jsou možná rozpory ve vnímání – třeba v případě toho, co přesně je družinový systém.

Proběhlo hlasování jednotlivých konkrétních věcí, bez kterých je pro jednotlivé z nás skautský oddíl ještě skautským oddílem. Jednotlivé položky seznamu vznikly brainstormingem.

• Družinový systém – 6 z 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez DS
  • Kroje – 11 z 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez krojů
  • Stezky – 11 z 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez stezek
  • Osobní rozvoj – 0 z 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez systému osobního rozvoje
  • 3 principy – 0 z 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez 3 principů
  • Slib a zákon – 0 z 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez slibu a zákon
  • Skautské symboly – 6 z 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez skautských symbolů
  • Pobyt v přírodě – 2 z 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez pobytu v přírodě
  • Příroda – 0 z 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez jakéhokoli akcentování přírody
  • Tábory – 0 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez táborů (dlouhodobě nejezdit na tábory, ne třeba roční výpadek/výjimka)
  • Spolupráce s dalšími skautskými oddíly – 4 z 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez spolupráce s dalšími skautskými oddíly
  • Identifikace s organizací – 1 z 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez identifikace s organizací
  • Symbolický rámec – 7 z 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez symbolického rámce
  • Podpora dospělými (ve smyslu nedirektivní výchova) – 0 z 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez podpory dospělými
  • Učení se činností – 0 z 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez učení se činností
  • Uzly, morseovka spod. – 11 z 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez uzlů, morseovky apod.
  • Služba – 8 z 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez toho, že provozuje oddílově sužbu (není zde myšlena výchova k individuálním dobrým skutkům)
  • Mezinárodní rozměr – 7 z 11 přítomných si dovede představit skautský oddíl bez mezinárodního rozměru

01

Hlasování proběhlo zakreslením bodu na škále (použity škály z materiálu pro diskuzi nad těžkými otázkami). Bod je dále doplněn písmenem A, B nebo C, vyjadřující sílu názoru (A: pevný názor, pisatel by měl velký problém přijmout zcela odlišnou odpověď na tuto otázku, B: něco mezi, C: pisatel by neměl problém přijmout odlišnou odpověď na tuto otázku, než jakou zakreslil).

Účast na schůzce:
Montja, Krasty, Jáňa, Jonýs, Jonáš, Fido, Stopka, Hadka, Aki, Hurvi, Permi
Vyjádřeno ve funkcích: 2x NJ, 1x VRJ, 1x KRJ, 1x ORJ, 2x středisko, 3x zástupce oddílových vedoucí

tezke_otazky_plzen_foto_1(1) DSC_0076