Skautský institut Praha

19.11.2015

24.6.2015, Skautský Institut Praha

• záleží, komu je otázka položena – hnutí x oddíl (odlišné odpovědi)
  • z poslání a principu vyznívá, že naše činnost má mít dopad => kvalita x kvantita – jde ruku v ruce, ale nesmí přerůst do extrému (musí to být trvale udržitelné a funkční)
    • je to o balancování kvalita x kvantita => velikost je kritériem, ale jen do určité míry
  • v současnosti se bojím honu za čísly => střediska nadšena, že mají hodně moc lidí, ale pak to jde na úkor kvality, neb na ní nehledí
    • X oddíly se stop-stavy a s waiting-listem, které mají méně dětí a mají k tomu své důvody
  • nebezpečí ohrožení stability – kvalita se pohybuje i v čase a kvantita s tím jde ruku v ruce => potřeba myslet i do budoucna (nad čl. základnou)
    • ale dají se plánovat opatření pro oba směry – pokud to bude kritérium, dá se s tím nějak pracovat a zvolit k tomu vhodné prostředky
  • můžeme si říct “chceme xy členů – uděláme pro to tohle”
    • máme se snažit o setrvalý růst, aby se zajistila stabilita
  • fluktuace je horší problém (kratší doba našeho působení) => kritérium není velikost členské základny, ale kolik dětí u nás déle vydrží (doba působení)
    • pokud chceme měnit svět skrz lidi => potřebujeme je udržet co nejdéle, aby naše působení bylo co nejdelší – a pokud skončí před sk. věkem => působíme jen v nižším věku (=zanechá méně na rozvoji osobnosti)
    • je to naše “chyba”? není to spíš trend společnosti (“vyzkoušej si, co tě baví”)?
      • pokud by se každý rok měnily děti => není to SO – posouváme se někam jinam
    • délka setrvání člena v oddíle je kritériem úspěšnosti – shoda
      • ale různé v různém věku (hlavní je skautský věk)
    • z jakých zdrojů máme růst? (návazná otázka na LIMITY)