Vikky – Jakub Straka

20.5.2015

Odpověď je závislá na tazateli otázky (není vyjasněno), tedy odpověď závisí na tom, kdo se ptá:

skautské hnutí:
Ano, hnutí chce, aby byly co nejmenší jakékoli překážky vstupu do hnutí.

Junák:
Junák nemá možnost tyto překážky efektivně odstraňovat – typicky – zakládat nové oddíly, či měnit pravidla fungování těch stávajících. (Může ale tuto potřebu identifikovat a snažit se někoho přesvědčit, aby ji řešil, či si někoho zaplatit). Junák se nijak nevěnuje zakládání oddílů.

Jedním z měkkých limitů vstupu do skautu je tristní obraz Junáka ve společnosti – „hodní nudní kluci vzorňáci a hodné nudné holky vzorňačky“. Tento obraz je imho zřejmě zcela v rozporu s realitou a tak největším limitem skautingu je zřejmě marketing.

Střediska a oddíly:
na této úrovni se o limitech (včetně zakládání oddílu) skutečně rozhoduje. Limity se zde typicky odstraňují, až pokud jsou problémem v další existenci. Do té doby je jediný motiv na této úrovni osobní aktivita jednotlivců, tedy troufám si říct – střediskům a oddílům je to jedno, pokud tam není jedinec s opačným názorem.