Jihočeské setkání České Budějovice 22.5.2015

9.6.2015

• Skautská metoda není unikát, mají ji i ostatní organizace.
  • Klademe důraz na metodu a není nutné ji vyžadovat, ten kdo ji nepoužívá, sám zanikne (střediska oddíly) > nemá smysl to řešit, vyfiltruje se to samo.
  • Nejedná se o nadbytečnou otázku?
  • Všechno je už dávno definováno – co je skautské a co není. Není to potřeba opět všechno vymýšlet.
  • Myšlenkové základy jsou sepsané v Základech skautingu a postupně se opouštěly a dneska tam není nic v nových publikacích.

Diskuze:

• Tygr: „Číst Základy je jako číst Psohlavce… většina to vzdá, protože není zvyklá na starší jazyk. Chtělo by to přepsat pro účely 21. století. Samozřejmě bez jakékoliv úpravy obsahu – jde pouze o nahrazení archaismů atp.“
  • Riki:Návrat ke kořenům: dělat to jednoduchý, nedělat to složitý a vrátit se k původním myšlenkám.“
  • Tygr:Otázka je živá, člověk si může přečíst Základy junáctví a dostane povědomí. Na druhou stranu ale u problematických oddílů by bylo dobré získat náhled zvenku, umět jim ho dát a nepodporovat, co je od cesty odvádí. Nemělo by to asi směřovat k sadě kritérií nebo k tomu „přečti si základy bude to“.“
  • Vojta: „Bylo by fajn, kdyby oddíly svůj život zaznamenávali a dávali svůj život vědět do okolí (vedoucí píše deník a ostatní mu mohou pomoci).“
  • Riki: „Problém je, že na vedoucí je toho mnoho, shora je toho tlačeno spoustu a po vedoucích se nechce kreativita. Jak je možné, že neumí vedoucí udělat program na stezku? Snížili jsme si laťku, nemáme výchovné zpravodaje a není za kým jít. Nedovedu si představit, že by vedoucí dobrovolně sdíleli intimní informace ze života oddílu.“
  • Riki: „Výchovný zpravodaj může zprostředkovat kontakty, na každé úrovni by se měli lidi potkávat a mluvit spolu. Dříve byla třeba Poradní skála, kde se daly řešit problémy s Vlčáky.“
  • Dukát: „V KV kraji mají setkání vůdců každý rok, na kurzech toto nefunguje, není čas na sdílení a chybí to.“
  • Riki: „Skautský oddíl dělá skautský duch. Vedoucí ani nemusí být.“
  • Hvězdička: „Není to těžká otázka, co dělá skautský oddíl je jasné a definováno.“
  • Dukát: „Kvalitu oddílu určitě určuje kvalita vedoucích.“
  • Tygr: „Někdy má oddíl definováno, jaký chce být (např. oddílová ústava), někdy to určuje (aktuální) vedoucí.“
  • Dukát: „Nemůžeme říkat, kdo je špatný a dobrý oddíl nebo vedoucí, ale můžeme klást důraz na výchovu dobrých vedoucí.“

Diskuze o kvalitě vůdcovských kurzů.

• Dukát: „Pokud chceme kvalitní skautský oddíl, musíme mít kvalitní skautské vedoucí.“
  • Riki: „Je to pořád dokolečka: co je to dobrý vedoucí? To není odpověď na otázku. Já na ní odpovídat nepotřebuju.“