KRJ Zlínského kraje

27.10.2015

Souhrn názorů z diskuze KRJ Zlínského kraje.
22. 5. – 24. 5. 2015 na skautské základně v Domašově nad Bystřicí

Je velikost členské základny kritériem úspěšnosti Junáka?

• není, důležitějším je kvalita.
  • jak měřit kvalitu?
  • je jedním z mnoha kritérií. Na jedné straně chceme postihnout co nejvíce dětí. Na druhou stranu velikost nemusí znamenat kvalitu. Je dobré, aby byl Junák velký, ale ne za každou cenu. Kvalitu bych měřil pomocí Hodnocení kvality.
  • zajímavé kritérium: Počet skautů na pozicích, které mohou společnost ovlivnit.
  • když si vezmu oddíl, kolik má vedoucích a jak jsou vzdělaní, to může vypovídat o kvalitě.
  • poměr skautů neodsouzených za trestné činy v poměru k obyčejné populaci.
  • je rozdíl mezi tím, kteří skauti získají jakou kvalifikaci v civilu, oproti těm, co nejsou skauti.
  • jsem proti srovnání s civilní kvalifikací. Znám spoustu vyučených lidí, kteří jsou pro mě morálním vzorem.
  • v USA byli prezidenti skauti.
  • velikost základny potřebujeme, protože čím víc nás je, tím více můžeme ovlivnit společnost. Pokud jsme za život ovlivnila 250 holek, mám větší pravděpodobnost, že se tomu bude někdo věnovat dál než někteří jiní.
  • když bude skaut tak úspěšný, tak rodiče strčí děti do skautu a rozšíří se členská základna.
  • Napadá nás něco, nějaký cíl, na co potřebujeme hodně lidí? Kromě změny světa k lepšímu. Hnutí je myšlenka a organizace dodává myšlence možnosti jak udělat velké věci. Když hnutí bude nezávisle fungovat tak se málokdy objeví dost lidí, aby udělali velkou věc. Je něco co by Junák mohl dělat s hromadou lidí?
  • člověk udělá dobrý skutek už tím, že začne měnit sám sebe. Už tím bude svět lepší o jednoho člověka. je taky důležité poměr dětí vs. vedoucí. Když bude mít 1 vedoucí + 1 zástupce mít 20 dětí, nebo když bude mít 5 dětí.
  • pragmatický důvod proč mít větší základnu? Více šance dostat lidi do institucí a do politiky.
  • rozvodovost u skautů, nové kritérium? Základem společnosti je rodina, pokud skauty vychováme tak, aby tvořili funkční vztahy.
  • je potřeba víc činovnic.
  • v této době kdy ovládá svět myšlení různých náboženských skupin, si myslím, že ta skautská myšlenka ve svém základu je tak nepolitická a tolerantní, že by tyto extrémistické skupiny by mohly být činnosti oslabeny.
  • raději do skautu, než zakládat gangy.
  • vzpomeň si na slovensko, kde skupina bojovně vystupuje proti náboženství.
  • mohlo by se nás to týkat, jak bude postupovat migrace obyvatel. V lidech by, melo zůstat zachované dobro; resp, to dobré z skautskej myšlenky.
  • je nas tolko, že bysme sa dokázali zmobilizovat, sustrediť energiu na to, aby sme dokazal napr. zdvojnasobiť člensků zakladnu.
  • velikost základny je důležitá, ale ne jediné kriterium.
  • při řešení těžkých otázek padali i názory, že otázky by měli byt jednoznačně, aby jednoznačné boli aj odpovedi, aby sme si vyjasnili, čo chce organizacia, aby sme to vedeli vyhodnotit – souhlasim, že kriterii pro uspesnost je nekolik, ale nemyslim, ze je dobre je vyhodnocovat.
  • kedysi sme uz o tom hovorili (o velikosti clenske zakladny), je fajn, ze sme sa zväcsili, ale je na zvazenie, či sa chceme dal rozsirovat.
  • rozmyslali (ústředí), ci je velikost zakladny skutecne dulezita. Velikost základny je pro nás důležitým kritériem, ale ne jediným.
  • důležitější bude mít hodně dětí, ne více dospělých.
  • nemusí to být nutně pravda.
  • výhledově do roku 2022 porosteme, ale dětí bude stejně a to je špatně.
  • kdyby ti najednou přišlo do oddílu 50 dětí, a nemáš dospělého, tak je nemáš kým vést.

Je pro nás důležitý počet dospělých nebo mladších členů?

• k tomu bys musel udělat nějaký procentuální index.
  • řekl bych, že ten poměr dospělých a dětí není ideální, ale není nezdravý.
  • jsou oddíly, co mají dost všeho a jsou oddíly, co trpí na něco a těžko se to řeší. Ať se zaměří na dohnání a pak se zaměří na nábor dětí.
  • to znamená, že je na prvním místě kvalita, ze které může vycházet kvantita.
  • je to na vedoucích středisek, jestli zvládnou další nábor nebo ne.
  • můžeme ovlivnit názor společnosti na nás a můžeme to podporovat (příručky k zakládání středisek).
  • potřebuješ na to činovníky navíc.
  • když si teďka řekneme, že chceme velký počet, najdeme nástroje jak toho dosáhnout. Každý to musí posoudit sám, jestli je schopný založit středisko, ale nikdo sám nevymyslí dokonalý návod. Ústředí může říct, že pokud hledáte lidi, optejte se bývalých členů, zeptejte se rodičů, optejte se na farnosti. Pak to člověk může hledat sám, i když na něco nemusí přijít. Udělat tomu růstu prostor.
  • takto je to správné, teď to pozoruji na okrese a teď je problém, že odcházejí 15 a 16 letí, takže bych spíše řešil, jak sehnat a udržet tyto lidi.

Velikost základny je jedním z hlavních kritérií, ale není jediným.
1 proti, zbytek pro.